Home GenelSağlık & Bakım Roaccutane Deneyimlerim | Roaccutane Kullananlar

Roaccutane Deneyimlerim | Roaccutane Kullananlar

by Sema

Merhaba! Sivilceleriyle başı belada olan kişiler için önerilen Roaccutane hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Roaccutane denilen bu ilaç sivilceleri geçiriyor mu?

– Evet, geçiriyor.

İnsana zarar veriyor mu?

– Evet, veriyor.

Peki değer mi? Tecrübelerimi anlatayım, buna siz kendiniz karar verin.

Öncelikle oldukça meşakkatli bir süreç olduğunu bilmeniz gerekiyor. İlaca başlamak için yaşadığınız şehrin koşullarını göz önüne alarak karar vermek lazım. Güneşin yoğunlukta olduğu zaman dilimlerine denk gelmemesi gerekiyor yoksa kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmış olursunuz. Genel olarak doktorlar eylül ayı itibariyle kullanımına uygun demeye başlıyor. Eylül – ekim en ideal zaman aralığı.

Adımlar nasıl ilerliyor sıra sıra anlatayım isterseniz.

İlaca başlamadan önce:

 1. Muayene olmak gerekiyor. Bu ilacı kullanmanız gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermeniz lazım.
 2. İlacı kullanmaya karar verildi. Oldukça yoğun içerikli bir ilaç olduğundan dolayı vücudunuz bu ilacı kaldırmaya hazır mı değil mi bunu ölçmek adına kan tahlili olmanız gerekiyor. Kan tahlilini doktorunuz düzenli olarak takip ediyor. Değerlerinizde olmaması gereken düşüşler/yükselmeler varsa eğer 1 – 2 hafta gibi ilaca ara veriliyor, değerleriniz düzelince tekrar kullanmaya başlıyorsunuz.
 3. Kan sonuçlarınız da düzgün çıktıysa eğer ilacı kullanmaya hazırsınız. Değişimi görebilmek adına fotoğrafınızı çekmeyi unutmayın. Bıraktığınız gün de çekip farka baktıkça mutlu olursunuz.

 

Aşağıda bahsedeceğim ürünler:

 

İlaç kullanımı esnasında:

 1. Eczaneden ilaçlarınızı aldığınız gibi kişisel bakım malzemeleri alacağınız yere yönlenin.
 2. Güneş kremi ve dudak nemlendiricisi artık en büyük dostunuz. Soğukta kaldığınız zaman ya da su içmediğiniz zaman dudaklarınız 2 kat kuruyup kanayabileceği için vazelin, eliniz, yüzünüz, vücudunuz için nemlendiriciler, deriniz incelip kıyafetlerinize yapışabileceği için bebek yağı ve saç için bilumum bakım ürünleri almanız acısız bir süre geçirmenizi sağlayacaktır.
 3. Prospektüsü yakın çevrenizle birlikte açıp okuyun. Elinizdeki ferman gibi prospektüsü görünce birlikte şaşırırsınız fakat asıl sebep bu değil. Bazı zamanlar sebepsizce kendinizi sinirli ve gergin hissettiğinizde sizi anlayıp kırılmamaları için bunu öneriyorum.
 4. Sürekli yorgun ve uykulu hissedeceğiniz için uyku saatlerinizi düzenlemeniz gerekiyor. 02.00 – 10.00 arasındaki 8 saatlik uyku ile sabah sizi yataktan kazımak gerekecekken, 22.00 – 6.00 arasındaki uykuyla kendinizi en azından yataktan kalkabilecek kadar güçlü hissedersiniz. (Bu madde sadece ilaç kullanımı için değil, normal zamanda da böyle olması gerekiyor fakat ilaç kullanım sırasında biraz daha önem taşıyor.)
 5. Cildiniz kuruyor bu aşikar fakat iç organlarınız daha çok kuruyor ve bunu hissedeceksiniz. Su içmeyi ihmal etmeyin !
 6. Kese denilen şeyi unutun. Lifi çok nazik kullanın. Sıcak suya elinizi değebilirsiniz umarım çünkü ben 6 ay boyunca ılık su ile duş aldım.
 7. Her ay kan tahlili yaptırmayı ve yüzünüzdeki değişimi görmek için fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

İlaç kullanımı bitince:

 1. Kas ve eklem ağrılarınız 1 – 2 hafta içinde bitmiş olacak, oh be demek için bu ağrıların dinmesini bekleyin.
 2. 1 – 2 ay kadar geçtikten sonra saçlarınız tekrar yağlanmaya başlayacak.
 3. Abur  cubur yerseniz eğer yine sivilceniz çıkabilir. İlaç kullandım bir daha asla çıkmayacak gibi bir ütopya yok ne yazık ki.
 4. Cilt bakım malzemelerine servet harcamayı bırakabilirsiniz. Çünkü artık saçlarınız dökülmeye başlayacak o parayı saç bakımınız için harcayacaksınız 🙂
 5. Dahiliyeye randevu almayı da unutmayın. İstenmeyen tüylerde yaşanan artış sebebiyle hormonlarınızı kontrol etmekte fayda var.

En kaba haliyle bu şekilde anlatabilirim sanırım. Dönem dönem anlatacak olursam;

 • Aralık – Temmuz arasında toplam 8 ay ilacı kullandım. Günlük 30 mg alıyordum. Kiloma göre normaldi fakat aspirin bile kullanmayan biri olarak ilaç bana çok ağır geldi.
 • 2. haftam sinir ve gerginlikle çok zor geçti. Çok basit şeylere bile sinirleniyordum. Psikolojik etkisi bende 1 hafta kadar sürdü. Hep anlatıldığı gibi intihar etmeyi hiçbir zaman düşünmedim 🙂 Yorgunluktan böyle şeyleri düşünmeye vaktim kalmıyordu belki de 🙂
 • 3. hafta itibariyle kendimi çok yorgun hissetmeye başladım. Uykularımın kalitesini arttırmaya uğraşsam da yeterli verimi alamıyordum.
 • Diğer insanlarda sivilceyi kusma dönemi oluyormuş fakat bende bu olmadı. İlacı kullanmaya başladığım gibi sivilcelerim azalmaya başladı. Arada yeni sivilce çıktığı oluyordu fakat birkaç güne sönüyordu.
 • 2. ay fotoğrafımı çekip başlamadan önceki halime baktığımda farkı net bir şekilde görmeye başlamıştım. Cildim düzelmeye başlamıştı fakat yeni sorunlarla karşı karşıyaydım.
 • Kas ve eklem ağrılarım başlamıştı. Yatağa yattığımda birkaç dakika boyunca bel ağrımın geçmesini bekliyordum.
 • Sıcak suyla duş alamıyordum. Kese, lif, peeling kavramları hayatımdan çıkmıştı.
 • 18.00 – 19.00 saatlerinde oturduğum yerde uyuyakaldığım oluyordu. Örneğin arkadaşlarımla kafede buluşuyordum, onlar kendi aralarında muhabbet ederken ben oturduğum yerde uyukluyordum sonra da evimize, yurdumuza dağılıyorduk. Yan etkileri bildikleri için de kimse garipsemiyordu beni.
 • Kendimi çiçek gibi hissetmeye başlamıştım. Su içmeyince öleceğim zannediyordum. Her türlü nemlendirici ile kuruyup gitmemi engelliyordum. Ve bazen beynimde öyle bir sis bulutu oluşuyordu ki kendimi ot gibi hissediyordum …
 • Normalde ilacı birkaç ay daha kullanmam gerekiyordu fakat yazın öğrenci kulübümüzle birlikte 1 hafta Kıbrıs’a kongreye gidecektik. Gitmeden 1 ay önce ilacı bıraktırdı doktor bu yüzden. Bırakınca ağrılarımın dindiğini, hayat enerjimin geldiğini gördüğüm için ilaca tekrardan başlamadım. Tabir edilen bebek poposu gibi bir cildim olmadı, son birkaç sivilcem vardı onlar da zaman içinde küçüldüler, yok oldular. Şimdi ara ara çıkıyor, sönüyor ama sağlıklı bir cildim var.
 • İlaç bittikten sonra saçlarım çok fazla dökülmeye başladı. Bunu engelleyecek bakım malzemeleri aldım fakat istediğim sonuçları elde edemedim. Farklı yağların bileşimiyle düzenli olarak bakım yapmaya başlayınca önce dökülme durdu ardına da tekrardan saçlarım çıkmaya başladı.
 • Burnumun içi çok kuruduğu zaman kanıyordu. O yüzden de her tuvalete gidişimde avucuma biraz su alıp burnuma çekiyordum. Geceleri de yatmadan serçe parmağımla biraz vazelin değdirip öyle uyuyordum.
 • Dudaklarım ve ellerim kuruduğu zaman hametan sürerek çatlamalarını önlüyordum.
 • Güneş batmadan önce dışarı çıkıyorsam hangi ayda olduğumuzun bir önemi olmaksızın güneş kremi sürüyordum.

 

… aspirin bile kullanmayan biri olarak ilaç bana çok ağır geldi. şeklinde kendi açıklamamı yaptım. Çoğu arkadaş benim kadar zorlanmayacaktır eminim ki. Yukarıda bahsettiğim ürünlerin fotoğraflarını da koydum. Herkesin çok rahat ulaşabileceği, ayrı ayrıyken bütçeyi çok zorlamayacak ürünler.  (Hep birlikte alınca çok tutuyor ne yazık ki)Çok daha kaliteli, çok daha pahalı bir sürü ürün var tabii ki fakat bu kadar zorlanan benim için bunlar yetti. Zorluklarından olduğu gibi bahsettim. Sonuçlarını da fotoğraflarla görelim. Tercih sizin! Birkaç sivilceniz varsa eğer vücudunuzu yorduğunuza değmez emin olun.

                 

Fotoğraflarda gördüğünüz gibi çok ağır sivilceleri bile geçirebilecek kadar güçlü bir ilaç. Bu yaraları geçirirken bir yandan da diğer sağlam yerleri bozuyor. (Gözlerde görme bozukluğu, karaciğer yetmezliği yaşayanlar var.) Bu yüzden adımınızı sağlam atın, konu sağlık. Çok fazla sivilcem yok cildim pürüzsüz olsun, hiçbir şey olmasın diye düşünüyorsanız bunları peeling yaparak ve doğal yağlar kullanarak yapmanızı tavsiye ederim.

 

Bu felaketleri yaşayan insanların haberleri : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sivilce-ilaci-karacigerini-mahvetti-40569183

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-roaccutanea-bagli-20-olum-gerceklesti-11-681-65820.html

 

Herhangi bir sorunuz varsa bana ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle …

 

(Daha önce paylaşım yapmış kişilerin kullandığı fotoğrafları kullandım, hiçbiri kendi fotoğrafım değil.)

You may also like

3 comments

Diş Teli Kullanımı | Sema 21 Ekim 2018 - 19:24

[…] Roaccutane Deneyimlerim […]

Reply
Serdar 17 Mayıs 2019 - 16:18

bende roaccutane kullandım yaklaşık 6 ay. Ve bu süre sonunda pürüzsüz bir cilde sahip oldum. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen cildim hala iyi sayılabilir.

Reply
Sema 18 Mayıs 2019 - 01:22

Sivilceler yeniden çıktığı için ilacı tekrar kullanmaya başlayan tanıdıklarım oldu. Benim bırakmamın üstünden neredeyse 2 yıl geçti tekrarlamadı, sizinkinin de tekrarlamamasına mutlu oldum

Reply

Leave a Comment